19.03.2015

BEZ SIADU NIE MA ZADU? I jak odróżnić wytrenowany tyłek od fejka?

BEZ SIADU NIE MA ZADU? I jak odróżnić wytrenowany tyłek od fejka?


Za górami, za lasami, podczas gdy przysiady zaczynały być seksi w Stanach, jakiś Amerykanin (lub prędzej Amerykanka) puścił modę na nie w łupince od orzeszka... Po stu latach wędrówki ( Emotikon tongue )orzeszek przepłynął Ocean do Polski i wszyscy żyli długo i szczęśliwie...
NIE Emotikon grin Wcale nie żyli długo i szczęśliwie, a już na pewno nie wszyscy. Można robić przysiady i mieć tyłek płaski jak naleśnik, moi drodzy. Można też mieć tyłek krągły jak łupinka wspomnianego orzeszka. Bo przysiady trzeba UMIĆ ROBIĆ. Dopóki nie umisz, dupka będzie płaściutka jak rzeźba województwa łódzkiego Emotikon grin
Przeciętna osoba w znacznej większości będzie angażowała "przód uda", niż tył, czyli bardziej dostanie czworogłowy uda. Zaangażowanie pośladków do pracy to naprawdę trudna sprawa i wymaga praktyki! Jak się przysiadu nauczyć? Robić tzw. boxy. Czyli siady na pudło. Pudło to tu określenie umowne, wygodniej siada się na ławkę płaską - czyli zakładamy ciężar na plecy i siadamy - do tyłu, jak na krzesło, mocno wypinając tyłek. Siadamy aż siądziemy. Jak już siedzimy, wbijając mocno pięty w podłoże, podnosimy się, starając się skupić na pracy mięśni pośladkowych. Mi nauczenie się angażowania pupy w przysiad zajęło...1,5 roku Emotikon grin
Fajną opcją jest też przysiad z piłką fitball. Taką piłkę opieramy o ścianę, a sami opieramy się o nią, wzdłuż ciała trzymając hantle lub kettle. Schodzimy w dół poniżej kąta prostego, podnosimy się także wciskając mocno pięty w podłoże.
Jak się przysiadów nie robi? Na suwnicy Smitha się nie robi. Jak robisz ćwiczenia z natury wielostawowe na suwnicy...umiera mały kotek.
Jak zrobić zad bez siadu?
Cudnym ćwiczeniem o nazwie hip thrust. Zaletą jest to, że...ciężko je zepsuć technicznie! Zrobi je nawet mało wprawiona osoba, angażując te mięśnie, na których wzroście nam zależy. Przy wznosach bioder ze sztangą, poza pośladkami, pracuje nam także mięsień dwugłowy. Nie ma ćwiczenia, które wyizolowałoby TYLKO pośladek. Stąd też w prawdziwych, wyćwiczonych pupach zarysowany mięsień dwugłowy (wg. mnie najbardziej seksowny mięsień w ciele). Laska na motywatorze ma odstający tyłek, a z tyłu płaskie udo? Photoshop, mega gen, albo silikon!
Oczywiście, hip thrust, na który modę zaczął Bret Contreras (tyłkowy guru), jest krytykowany przez wyznawców przysiadu. Wśród zarzutów pojawiają się głosy, iż nie jest to ruch funkcjonalny, oraz że naraża na przeprosty w stawie biodrowym.
Moje zdanie? Dla początkujących - nauka angażowania pośladków w przysiadzie. Łączenie przysiadów i wznosów bioder w planach treningowych. Powolna progresja ciężaru w hip thrustach - czyli zamiast ładować dodatkowy ciężar, próbować robić wznosy jednonóż.
Konkluzja? Nie ma dupy bez dwójki. Nie ma zadu bez DOBRZE zrobionego siadu, a wciąż najbardziej efektywną metodą jego budowy jest hip thrust. Mój rekord to 85 kg Emotikon devil
PS. Na zdjęciach moje cudne, dzielne podopieczne - Karolina prezentująca piękny siad, oraz kruszynka Agnieszka robiąca hip thrust Emotikon smileAgnieszka jeszcze się pojawi Emotikon smile A z lewej ja na wakacjach.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz