19.03.2015

Jak POLUBIĆ WODĘ - odstawiamy dorosłego OD CYCA. I o tym, czemu nie polecam Ci napojów izotonicznych.

Jak POLUBIĆ WODĘ - odstawiamy dorosłego OD CYCA. I o tym, czemu nie polecam Ci napojów izotonicznych.


Sposobów na odstawienie niemowlaka "od cyca" jest wiele Emotikon smile zazwyczaj bywa trudne i wymaga wiele samozaparcia od mamy i malucha. Można to robić łagodnie i stopniowo, można też, jak moja mama, brutalnie obłożyć cycek solą Emotikon grin
Znaczna większość dorosłych nie lubi smaku wody. Wypijanie hektolitrów wód smakowych lub soków-pozerów sprawia, że wbijamy sobie w bilans nadmierną ilość kalorii, o sztucznych barwnikach, aromatach i konserwantach nie wspomnę. Jak polubić wodę? I, przede wszystkim, jak odzwyczaić się od wypijania napojów izotonicznych "do obiadu"?
ROZCIEŃCZAJĄC JE Emotikon smile Takim sposobem oduczyłam kiedyś klientkę żłopania dziennie zgrzewek Powerade. Proste - zaczynasz łagodnie. Pół butelki takiego napoju odlewasz, uzupełniasz wodą. Stopniowo Twoje kubki smakowe będą się przyzwyczajać do tego, że picie jest coraz mniej słodkie, aż polubisz smak czystej Emotikon wink WODY!
O sposobach typu woda+cytryna, woda+bazylia, woda+ogórek, woda+mięta nie wspominam - wszyscy je znamy.
A teraz ciekawostka Emotikon wink
Pracując w klubie fitness zdarzało mi się sprzedawać napoje izotoniczne i z półek schodziły szybciej niż woda, mimo, że samego płynu niewiele, a cena 6 zł teoretycznie powinna odstraszać... NIESTETY NIE ODSTRASZAŁA.
Czym jest izotonik? 
To napój, którego stężenie osmotyczne zbliżone jest do stężenia osmotycznego krwi. Woda ma inne stężenie, dlatego, według producentów takiej oranżady (ale także badaczy - nauce nie przeczę) nawadnia lepiej niż woda. Ale...
Izotoniki to grupa napojów przeznaczonych DLA SPORTOWCÓW. Tak, dla sportowców Emotikon wink Nie wiem czemu zrobiła się z tego swoista plaga lifestyle'owa. Po treningu koniecznie shake białkowy albo izotonik, bo czyha na Ciebie KATABOLIZM, którego boisz się bardziej niż potwora z szafy Emotikon grin Chill, człowieku Emotikon grin Trenujesz rekreacyjnie, nie odżywiasz się odliczonymi co do grama ziarenkami ryżu i kurczaka, nie robisz formy na zawody żadnej z dyscyplin? Nie chwytaj się za suplementy Emotikon smile I nie daj sobie wmówić, że MUSISZ Emotikon wink
Nie zyskasz, pijąc izotonik, jeśli:
- nie pocisz się BARDZO obficie podczas TRENINGU trwającego PONAD 60 minut
- na min. 3-4 godziny przed treningiem zjadłeś bogaty w węglowodany posiłek
- ćwiczysz, a nie trenujesz - jeśli nie ćwiczysz profesjonalnie lub nie masz problemów z nadmierną potliwością
- masz oporność insulinową lub po prostu tyjesz w okolicach brzucha (po co Ci dodatkowy cukier?)
- masz problem z retencją wody lub jesteś przed okresem (takie napoje to wciąż źródło sodu = soli, nawet, jeśli niewielkie - po co?)
Zyskasz, jeśli:
- jesteś...budowlańcem i spędzasz dużo godzin pracując fizycznie, na słońcu, obficie się pocąc
- wybierasz się na REKREACYJNY trening bezpośrednio po pracy, na czczo (choć tego nie polecam - na czczo nie ćwiczymy)
- Twój trening jest intensywny i trwa ponad godzinę
- masz...długotrwałą biegunkę lub obficie gorączkowałeś (zastosowanie alternatywne, ku nawodnieniu)
Oczywiście, UTARŁO się, że potrzeba uzupełnienia elektrolitów zachodzi po intensywnym wysiłku trwającym ponad godzinę. Nie jestem jednak fanką schematów. Każdy jest indywidualną jednostką i zapotrzebowanie na płyny także jest różne. Jak to sprawdzić?
1. Zważ się przed treningiem, nago. Wzbudzisz na pewno zainteresowanie klubowiczów Emotikon grin Zrób trening - żeby ułatwić liczenie, niech to będzie 30 lub 60 minut. NIE PIJ!
2. Zważ się po treningu, nago, po starciu potu z ciała.
3. Odejmij wagę potreningową od przedtreningowej, wynik zamień na gramy. To ilość płynu, którą utraciłeś.
4. Jeśli trening trwał 30 minut, pomnóż wynik przez 2.
5. Jeśli straciłeś 500 g w ciągu 30 minut, podczas kolejnych treningów wypijaj 1000 g napoju Emotikon smile
A teraz FOOD FOR THOUGHT Emotikon smile
Zawartość sodu w Oshee ma na celu zapobieganie odwodnieniu... Sód zatrzymuje wodę w organizmie, prawda?
0,75 ml Oshee to 195 kcal... oraz około 1 g sodu. 1 g sodu odpowiada ok. 2,5 g soli. To pół łyżeczki soli kuchennej. Według norm, potrzebujemy jedynie 1/4 łyżeczki soli dziennie... Gatorade ma tej soli jakieś 2x więcej. Jakieś refleksje? Emotikon smile
PS. Dobrym sposobem na nawodnienie jest wyjście na sok warzywno-owocowy zamiast na kawę. Tu - w pijalni świeżych soków Owocni w Łodzi. Jedz też zupy, to wciąż płyn, a smaczny Emotikon smile I świeże warzywa oraz owoce.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz